Murata Electronics North America MEJ2S1205SC
MEJ2S1205SC picture photo
Mfg. Part Number
MEJ2S1205SC
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONV 5.2KV ISO SIP7 TH 2W
Datasheet Download
MEJ2S1205SC.pdf
Availability of MEJ2S1205SC
QUANTITY
MEJ2S1205SC Order Process
Ship out your order
Specifications of MEJ2S1205SC
Internal Part NumberEIS-MEJ2S1205SC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMEJ2 Series DC/DC Converters
Standard Package25
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMEJ2
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)400mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation5.2kV (5200V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-SIP Module (4 Leads)
Size / Dimension0.77" L x 0.39" W x 0.50" H (19.7mm x 10.0mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency78%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MEJ2S1205SC
Related LinksMEJ2S, MEJ2S1205SC Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
MEJ2S1205SC Details Description
Related parts for MEJ2S1205SC
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 390 OHM 1506 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES 330 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 75W datasheet.pdf
PDU 3-PHASE SWITCHED 208V 12.6KW datasheet.pdf
TERM RING NON INS HIGH TEMP datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
USB-A RECEPT W/0.5M CORDSET TO U datasheet.pdf
IND METAL PNL 3MM HER DIFF 6" datasheet.pdf