Murata Electronics North America MEJ2S1505SC
MEJ2S1505SC picture photo
Mfg. Part Number
MEJ2S1505SC
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONV 5.2KV ISO SIP7 TH 2W
Datasheet Download
MEJ2S1505SC.pdf
Availability of MEJ2S1505SC
QUANTITY
MEJ2S1505SC Order Process
Ship out your order
Specifications of MEJ2S1505SC
Internal Part NumberEIS-MEJ2S1505SC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMEJ2 Series DC/DC Converters
Standard Package25
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMEJ2
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)400mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation5.2kV (5200V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-SIP Module (4 Leads)
Size / Dimension0.77" L x 0.39" W x 0.50" H (19.7mm x 10.0mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency76%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MEJ2S1505SC
Related LinksMEJ2S, MEJ2S1505SC Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
MEJ2S1505SC Details Description
Related parts for MEJ2S1505SC
LED AMBER 5MM SQUARE T/H datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC KEYLESS ENTRY AFE 14SOIC datasheet.pdf
OSC VCO 2000-2800MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
1.5MM WTB HDR VERT SMT 2.54SNLF datasheet.pdf
SAFETY MAT 1000X400MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN FEMALE M12X1 AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP 4000K WHITE 9V SMD datasheet.pdf