SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands MENB1010A1803F01
MENB1010A1803F01 picture photo
Mfg. Part Number
MENB1010A1803F01
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 12W
Datasheet Download
MENB1010A1803F01.pdf
Availability of MENB1010A1803F01
QUANTITY
MENB1010A1803F01 Order Process
Ship out your order
Specifications of MENB1010A1803F01
Internal Part NumberEIS-MENB1010A1803F01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLevel V and ErP Phase II Power Supplies
Medical Power Supply Market
Standard Package60
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesMENB1010
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output18V
Current - Output (Max)670mA
Power (Watts)12W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsMedical
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.31" L x 1.85" W x 1.27" H (84.0mm x 47.0mm x 32.3mm)
ApprovalsCE, cURus
Power (Watts) - Max12W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MENB1010A1803F01
MENB1010A1803F01 Details Description
Related parts for MENB1010A1803F01
JUMPER-H1507TR/A3048N/H1505TR12" datasheet.pdf
FUSE AUTO 1A 32VDC BLADE datasheet.pdf
RES SMD 80.6K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 60.4KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
UM3618 UNIVERSAL MAT 10M datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-24V 6W datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf