SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands MENB1030A1202C01
MENB1030A1202C01 picture photo
Mfg. Part Number
MENB1030A1202C01
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 30W
Datasheet Download
MENB1030A1202C01.pdf
Availability of MENB1030A1202C01
QUANTITY
MENB1030A1202C01 Order Process
Ship out your order
Specifications of MENB1030A1202C01
Internal Part NumberEIS-MENB1030A1202C01
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesMENB1030
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeMulti-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts)30W
No Load Power Consumption300mW (Max)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.0mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.76" L x 2.13" W x 1.22" H (95.5mm x 54.0mm x 31.0mm)
ApprovalsCE, cURus
Power (Watts) - Max30W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MENB1030A1202C01
MENB1030A1202C01 Details Description
Related parts for MENB1030A1202C01
FIXED IND 5.6UH 5.3A 20 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Header 22 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 1A 20HTSSOP datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR SI4112 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 3.5A SOT223 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TXRX PHY IEEE 1PORT 1588 48-LQFP datasheet.pdf
KIT STARTER W/SPARTAN-3A datasheet.pdf
RES 17.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 10A TO220FP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1A DO204AL datasheet.pdf