SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands MENB1030A1240N01
MENB1030A1240N01 picture photo
Mfg. Part Number
MENB1030A1240N01
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 30W
Datasheet Download
MENB1030A1240N01.pdf
Availability of MENB1030A1240N01
QUANTITY
MENB1030A1240N01 Order Process
Ship out your order
Specifications of MENB1030A1240N01
Internal Part NumberEIS-MENB1030A1240N01
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesMENB1030
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts)30W
No Load Power Consumption300mW (Max)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.0mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.76" L x 2.13" W x 1.22" H (95.5mm x 54.0mm x 31.0mm)
ApprovalsCE, cURus
Power (Watts) - Max30W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MENB1030A1240N01
MENB1030A1240N01 Details Description
Related parts for MENB1030A1240N01
FUSE HLDR CART 600V 30A PNL MNT datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 42PS DL R/A 15AU datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 176BGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 65POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 4COL WK datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS CABLE SKT RA datasheet.pdf