SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands MENB1030A1502Q01
MENB1030A1502Q01 picture photo
Mfg. Part Number
MENB1030A1502Q01
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 30W
Datasheet Download
MENB1030A1502Q01.pdf
Availability of MENB1030A1502Q01
QUANTITY
MENB1030A1502Q01 Order Process
Ship out your order
Specifications of MENB1030A1502Q01
Internal Part NumberEIS-MENB1030A1502Q01
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesMENB1030
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class II)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output15V
Current - Output (Max)2A
Power (Watts)30W
No Load Power Consumption300mW (Max)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.0mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.76" L x 2.13" W x 1.22" H (95.5mm x 54.0mm x 31.0mm)
ApprovalsCE, cURus
Power (Watts) - Max30W
Input ConnectorIEC 320-C18
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MENB1030A1502Q01
MENB1030A1502Q01 Details Description
Related parts for MENB1030A1502Q01
CONN HEADER 7POS .100 SINGLE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 40W datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT SKT datasheet.pdf