SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands MENB1060A2402Q01
MENB1060A2402Q01 picture photo
Mfg. Part Number
MENB1060A2402Q01
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 60W
Datasheet Download
MENB1060A2402Q01.pdf
Availability of MENB1060A2402Q01
QUANTITY
MENB1060A2402Q01 Order Process
Ship out your order
Specifications of MENB1060A2402Q01
Internal Part NumberEIS-MENB1060A2402Q01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesEnergy Efficiency Requirements
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesMENB1060
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class II)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)2.7A
Power (Watts)60W
No Load Power Consumption500mW (Max)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.0mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension4.25" L x 2.67" W x 1.28" H (108.0mm x 67.7mm x 32.5mm)
ApprovalsCE, cURus
Power (Watts) - Max60W
Input ConnectorIEC 320-C18
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MENB1060A2402Q01
MENB1060A2402Q01 Details Description
Related parts for MENB1060A2402Q01
MOSFET P-CH 30V 30A D2PAK datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 76POS R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE D 16 CKTS LGT 254 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
PROTECTOR SINGLE BIDIRECTIONAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
RES ARRAY 18 RES 22K OHM 20DRT datasheet.pdf