SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands MENB1090A1802F01
MENB1090A1802F01 picture photo
Mfg. Part Number
MENB1090A1802F01
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 90W
Datasheet Download
MENB1090A1802F01.pdf
Availability of MENB1090A1802F01
QUANTITY
MENB1090A1802F01 Order Process
Ship out your order
Specifications of MENB1090A1802F01
Internal Part NumberEIS-MENB1090A1802F01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesEnergy Efficiency Requirements
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesMENB1090
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output18V
Current - Output (Max)5A
Power (Watts)90W
No Load Power Consumption500mW (Max)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.0mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension5.08" L x 3.05" W x 1.59" H (129.0mm x 77.5mm x 40.5mm)
ApprovalsCE, cURus
Power (Watts) - Max90W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MENB1090A1802F01
MENB1090A1802F01 Details Description
Related parts for MENB1090A1802F01
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 1.43K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 25POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 WW datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 8.192V TO92-3 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 25A PNL MNT datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 80POS GOLD datasheet.pdf