SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands MENB1090A2402F01
MENB1090A2402F01 picture photo
Mfg. Part Number
MENB1090A2402F01
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 90W
Datasheet Download
MENB1090A2402F01.pdf
Availability of MENB1090A2402F01
QUANTITY
MENB1090A2402F01 Order Process
Ship out your order
Specifications of MENB1090A2402F01
Internal Part NumberEIS-MENB1090A2402F01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesEnergy Efficiency Requirements
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesMENB1090
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)3.75A
Power (Watts)90W
No Load Power Consumption500mW (Max)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.0mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension5.08" L x 3.05" W x 1.59" H (129.0mm x 77.5mm x 40.5mm)
ApprovalsCE, cURus
Power (Watts) - Max90W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MENB1090A2402F01
MENB1090A2402F01 Details Description
Related parts for MENB1090A2402F01
RES ARRAY 15 RES 2.7K OHM 16SOIC datasheet.pdf
LED 7SEG 4" SGL 565NM GRN CA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC AMP VIDEO 6CH 20TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 85POS INLINE SKT datasheet.pdf
RELAY datasheet.pdf
1000VDC 10X38 FUSE HOLDER, 4-POL datasheet.pdf