SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands MENB1121A1265F01
MENB1121A1265F01 picture photo
Mfg. Part Number
MENB1121A1265F01
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 120W
Datasheet Download
MENB1121A1265F01.pdf
Availability of MENB1121A1265F01
QUANTITY
MENB1121A1265F01 Order Process
Ship out your order
Specifications of MENB1121A1265F01
Internal Part NumberEIS-MENB1121A1265F01
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesMENB1121
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)10A
Power (Watts)120W
No Load Power Consumption500mW (Max)
Polarization-
ApplicationsMedical
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorStripped, Tinned Wire Leads
Size / Dimension8.36" L x 2.65" W x 1.74" H (212.4mm x 67.4mm x 44.3mm)
ApprovalsCE, cURus
Power (Watts) - Max120W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length47.2" (1.20m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MENB1121A1265F01
MENB1121A1265F01 Details Description
Related parts for MENB1121A1265F01
IC FLASH 2MBIT 120NS 32PLCC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 896B OTP 18DIP datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
CBL RIBN 16COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 9-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 130V 1W DO204AL datasheet.pdf