Murata Electronics North America MEV1D1505SC
MEV1D1505SC picture photo
Mfg. Part Number
MEV1D1505SC
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC 3KVDC SIP 1W 15V TO +/-5V
Datasheet Download
MEV1D1505SC.pdf
Availability of MEV1D1505SC
QUANTITY
MEV1D1505SC Order Process
Ship out your order
Specifications of MEV1D1505SC
Internal Part NumberEIS-MEV1D1505SC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMEV1
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)100mA, 100mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-SIP Module (5 Leads)
Size / Dimension0.78" L x 0.40" W x 0.24" H (19.7mm x 10.2mm x 6.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency84.5%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MEV1D1505SC
Related LinksMEV1D, MEV1D1505SC Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
MEV1D1505SC Details Description
Related parts for MEV1D1505SC
RES ARRAY 13 RES 820K OHM 14SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.25A TO92-3 datasheet.pdf
IC XDCP 32-TAP 100K 3WIRE 8-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 2K OHM 14SOIC datasheet.pdf
IC ADC 8BIT PAR 1MSPS 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 0.002 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 20% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
RES 20.0K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS 10.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf