Cornell Dubilier Electronics MEXY2A104K
MEXY2A104K picture photo
Mfg. Part Number
MEXY2A104K
Brief Description
CAP FILM 0.1UF 10% 275VAC RADIAL
Datasheet Download
MEXY2A104K.pdf
Availability of MEXY2A104K
QUANTITY
MEXY2A104K Order Process
Ship out your order
Specifications of MEXY2A104K
Internal Part NumberEIS-MEXY2A104K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.217" W (17.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MEXY2A104K
Related LinksMEXY2, MEXY2A104K Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MEXY2A104K Details Description
Related parts for MEXY2A104K
FUSE BRD MNT 125MA 125VAC RADIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 1200W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2.5KV X7R 1825 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
OSC MEMS 32.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/2 BLU 14X6" datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 49POS datasheet.pdf