Cornell Dubilier Electronics MEXY2A184K
MEXY2A184K picture photo
Mfg. Part Number
MEXY2A184K
Brief Description
CAP FILM 0.18UF 10% 275VAC RAD
Datasheet Download
MEXY2A184K.pdf
Availability of MEXY2A184K
QUANTITY
MEXY2A184K Order Process
Ship out your order
Specifications of MEXY2A184K
Internal Part NumberEIS-MEXY2A184K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
PackagingBulk
Capacitance0.18µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.315" W (17.50mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)