Bourns Inc. MF-MSMD014-2
MF-MSMD014-2 picture photo
Mfg. Part Number
MF-MSMD014-2
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
FUSE RESETTABLE .14A HOLD SMD
Datasheet Download
MF-MSMD014-2.pdf
Availability of MF-MSMD014-2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MF-MSMD014-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MF-MSMD014-2
Internal Part NumberEIS-MF-MSMD014-2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesMF-MSMD
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max60V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)140mA
Current - Trip (It)340mA
R Min/Max0.400 ~ 6.500 Ohm
Time to Trip0.15s
Package / Case1812 (4532 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MF-MSMD014-2
Related LinksMF-MSM, MF-MSMD014-2 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
MF-MSMD014-2 Details Description
Related parts for MF-MSMD014-2
RELAY REED DPST 500MA 5V datasheet.pdf
IC SWITCH TRIPLE SPDT 16TQFN datasheet.pdf
IC LOW SIDE SMART PWR-SW 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
LED MT SR VERT 3MM 5MM 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 5.62 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf
IC FPGA 68 I/O 84PLCC datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 495MA 1.4 OHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS PIN datasheet.pdf