Bourns Inc. MF-R020-2-99
MF-R020-2-99 picture photo
Mfg. Part Number
MF-R020-2-99
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
FUSE PTC RESETTABLE
Datasheet Download
MF-R020-2-99.pdf
Availability of MF-R020-2-99
QUANTITY
MF-R020-2-99 Order Process
Ship out your order
Specifications of MF-R020-2-99
Internal Part NumberEIS-MF-R020-2-99
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMultifuse® Resettable fuses
ESD Protection Products
RoHS InformationMF-R Series Material Declaration
PCN Design/SpecificationMF Cert Mark Aug/2015
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesMF-R
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max60V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)200mA
Current - Trip (It)400mA
R Min/Max1.500 ~ 2.840 Ohm
Time to Trip2.2s
Package / CaseRadial, Disc
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MF-R020-2-99
Related LinksMF-R02, MF-R020-2-99 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
MF-R020-2-99 Details Description
Related parts for MF-R020-2-99
POT 50K OHM 1/20W LOGARITHMIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 850MA 70 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 390 OHM 5% 100W datasheet.pdf
FIXED IND 7.8UH 13.5A 6 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 3A DO214AB datasheet.pdf
RES SMD 1.3M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf