Bourns Inc. MF-R065-AP
MF-R065-AP picture photo
Mfg. Part Number
MF-R065-AP
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
FUSE PTC RESETTABLE
Datasheet Download
MF-R065-AP.pdf
Availability of MF-R065-AP
QUANTITY
MF-R065-AP Order Process
Ship out your order
Specifications of MF-R065-AP
Internal Part NumberEIS-MF-R065-AP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMultifuse® Resettable fuses
ESD Protection Products
RoHS InformationMF-R Series Material Declaration
PCN Design/SpecificationMF Cert Mark Aug/2015
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesMF-R
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Max60V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)650mA
Current - Trip (It)1.3A
R Min/Max0.270 ~ 0.480 Ohm
Time to Trip5.3s
Package / CaseRadial, Disc
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MF-R065-AP
Related LinksMF-R0, MF-R065-AP Datasheet, Bourns Inc. Distributor
MF-R065-AP Details Description
Related parts for MF-R065-AP
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 146VC SMD datasheet.pdf
RES SMD 825K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES 150 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ANT TUF DUCK VHF 136-144MHZ SM datasheet.pdf
RES 11.1K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V X5R 0805 datasheet.pdf
DIP CABLE 16POS datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 65W datasheet.pdf