| Internal Part Number | EIS-MF-RX014/250U-A5-2 | |
| Product Training Modules | Multifuse® Resettable fuses | |
| RoHS Information | MF-RX/250 Material Declaration | |
| PCN Design/Specification | MF Cert Mark Aug/2015 | |
| PCN Assembly/Origin | MF-RX/250,MF-R/600 Series May/2013 | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | PTC Resettable Fuses | |
| Series | MF-RX/250 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Voltage - Max | 250V | |
| Current - Max | 3A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 145mA | |
| Current - Trip (It) | - | |
| R Min/Max | 3.500 ~ 6.500 Ohm | |
| Time to Trip | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | MF-RX014/250U-A5-2 | |
| Related Links | MF-RX014/, MF-RX014/250U-A5-2 Datasheet, Bourns Inc. Distributor | |
 | 0015060105 | CONN PLUG 10POS W/PANEL MNT EARS | datasheet.pdf | |