| Internal Part Number | EIS-MF-RX018/250U-0 | |
| Product Training Modules | Multifuse® Resettable fuses | |
| RoHS Information | MF-RX/250 Material Declaration | |
| PCN Design/Specification | MF Cert Mark Aug/2015 | |
| PCN Assembly/Origin | MF-RX/250,MF-R/600 Series May/2013 | |
| Standard Package | 500 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | PTC Resettable Fuses | |
| Series | MF-RX/250 | |
| Packaging | Bulk | |
| Voltage - Max | 250V | |
| Current - Max | 10A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 180mA | |
| Current - Trip (It) | - | |
| R Min/Max | 0.800 ~ 2.000 Ohm | |