Bourns Inc. MF-RX135/72-0
MF-RX135/72-0 picture photo
Mfg. Part Number
MF-RX135/72-0
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
FUSE PTC RESET 1.35A HOLD
Datasheet Download
MF-RX135/72-0.pdf
Availability of MF-RX135/72-0
QUANTITY
MF-RX135/72-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MF-RX135/72-0
Internal Part NumberEIS-MF-RX135/72-0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMultifuse® Resettable fuses
PCN Design/SpecificationMF Cert Mark Aug/2015
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesMF-RX/72
PackagingBulk
Voltage - Max72V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)1.35A
Current - Trip (It)2.7A
R Min/Max0.120 ~ 0.190 Ohm
Time to Trip9.6s
Package / CaseRadial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MF-RX135/72-0
Related LinksMF-RX1, MF-RX135/72-0 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
MF-RX135/72-0 Details Description
Related parts for MF-RX135/72-0
FIXED IND 22UH 1.07A 130 MOHM datasheet.pdf
DIODE PIN ATTEN QUAD SOT-25 datasheet.pdf
72347-1-SCA2 20P RECP CONN THRU datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FILTER EMI 220PF 100V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 28MA 31 OHM SMD datasheet.pdf