Recom Power R0.5D-0512/P
R0.5D-0512/P picture photo
Mfg. Part Number
R0.5D-0512/P
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5D-0512/P.pdf
Availability of R0.5D-0512/P
QUANTITY
R0.5D-0512/P Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5D-0512/P
Internal Part NumberEIS-R0.5D-0512/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
SeriesECONOLINE R0.5D
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)21mA, 21mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5D-0512/P
Related LinksR0.5D-, R0.5D-0512/P Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5D-0512/P Details Description
Related parts for R0.5D-0512/P
BREADBOARD SOLDERLESS ACE309 datasheet.pdf
FUSE AUTO 10A 125VDC BLADE MINI datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 32BIT 96LFBGA datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 1A TO252-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
HANDTOOL CRIMP 2MM 14-18AWG datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
RES 0.221 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 15V 2915 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 1.275KV RADIAL datasheet.pdf