Bourns Inc. MF-RX375-005
MF-RX375-005 picture photo
Mfg. Part Number
MF-RX375-005
Brief Description
FUSE PTC RESETTABLE
Datasheet Download
MF-RX375-005.pdf
Availability of MF-RX375-005
QUANTITY
MF-RX375-005 Order Process
Ship out your order
Specifications of MF-RX375-005
Internal Part NumberEIS-MF-RX375-005
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMultifuse® Resettable fuses
RoHS InformationMF-RX Series Material Declaration
PCN Design/SpecificationMF Cert Mark Aug/2015
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesMF-RX
PackagingBulk
Voltage - Max60V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)3.75A
Current - Trip (It)7.5A
R Min/Max0.030 ~ 0.050 Ohm
Time to Trip24s
Package / CaseRadial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MF-RX375-005
Related LinksMF-RX3, MF-RX375-005 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
MF-RX375-005 Details Description
Related parts for MF-RX375-005
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 20DIP datasheet.pdf
FIXED IND 6.8MH 150MA 15 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 70NS 48TFBGA datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FUSE BLOCK BOLT DOWN 80V datasheet.pdf