NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MF1S5000XDA4,118
MF1S5000XDA4,118 picture photo
Mfg. Part Number
MF1S5000XDA4,118
Manufacturer
Product Category
RFID ICs
Brief Description
MIFARE CLASSIC 1K SMART CARD IC
Datasheet Download
MF1S5000XDA4,118.pdf
Availability of MF1S5000XDA4,118
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MF1S5000XDA4,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of MF1S5000XDA4,118
Internal Part NumberEIS-MF1S5000XDA4,118
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 01/Jul/2014
MCU Dip Supply Situation 12/May/2015
Standard Package17,500
Category RF/IF and RFID
FamilyRFID ICs
SeriesMIFARE®
PackagingTape & Reel (TR)
RF TypeRead / Write
Frequency13.56MHz
FeaturesISO14443-A / Mifare
Package / CaseMOA4, Smart Card Module
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MF1S5000XDA4,118
MF1S5000XDA4,118 Details Description
Related parts for MF1S5000XDA4,118
RES SMD 340 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SRL W/REF 16-CDIP datasheet.pdf
CAP CER 27PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES SMD 1.18M OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf
OVERCURRENT & SHORT CIR. RELAY datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV PHVOLT 8DIP datasheet.pdf
IC FLASH 16GBIT 153WFBGA datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS PIN datasheet.pdf