Micro Commercial Components (MCC) MF200K06F2-BP
MF200K06F2-BP picture photo
Mfg. Part Number
MF200K06F2-BP
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
MODULE FRED 200A 600V SGL F2
Datasheet Download
MF200K06F2-BP.pdf
Availability of MF200K06F2-BP
QUANTITY
MF200K06F2-BP Order Process
Ship out your order
Specifications of MF200K06F2-BP
Internal Part NumberEIS-MF200K06F2-BP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFRED Power Modules
Standard Package8
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Series Connection
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)200A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.6V @ 200A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)140ns
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 600V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseF2 Module
Supplier Device PackageF2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MF200K06F2-BP
Related LinksMF200K, MF200K06F2-BP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
MF200K06F2-BP Details Description
Related parts for MF200K06F2-BP
IC ADC 12BIT PARALLEL LP 28-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMB datasheet.pdf
FAN CORD 45DEG 3POS 72" AC PLUG datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
FILTER SAW 1575.42 MHZ SMD datasheet.pdf
POWER DIVIDER 2WAY 250-500MHZ datasheet.pdf
FIXED IND 2.5UH 5A 21.8 MOHM SMD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CAP MICA 180PF 2% 100V RADIAL datasheet.pdf