Micro Commercial Components (MCC) MF300K06F3-BP
MF300K06F3-BP picture photo
Mfg. Part Number
MF300K06F3-BP
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
MODULE FRED 150A 600V DUAL F3
Datasheet Download
MF300K06F3-BP.pdf
Availability of MF300K06F3-BP
QUANTITY
MF300K06F3-BP Order Process
Ship out your order
Specifications of MF300K06F3-BP
Internal Part NumberEIS-MF300K06F3-BP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFRED Power Modules
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Anode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)150A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.4V @ 150A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)130ns
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 600V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseF3 Module
Supplier Device PackageF3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MF300K06F3-BP
Related LinksMF300K, MF300K06F3-BP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
MF300K06F3-BP Details Description
Related parts for MF300K06F3-BP
FUSE GLASS 2A 250VAC 2AG datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1.5A SMB datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 42MM datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
IC TRANSLATOR UNIV FREQ 40VFQFN datasheet.pdf
XG4 24AWG 7/32 25C SHLD 300V datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 24VDC datasheet.pdf