Cantherm MF51B473F3950
MF51B473F3950 picture photo
Mfg. Part Number
MF51B473F3950
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERMISTOR NTC PREC 47K OHM 1%
Datasheet Download
MF51B473F3950.pdf
Availability of MF51B473F3950
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MF51B473F3950 Order Process
Ship out your order
Specifications of MF51B473F3950
Internal Part NumberEIS-MF51B473F3950
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
SeriesMF51B
PackagingBulk
Resistance in Ohms @ 25°C47k
Resistance Tolerance±1%
B Value Tolerance-
B0/50-
B25/50-
B25/75-
Operating Temperature-20°C ~ 250°C
Power - Max-
Length - Lead Wire-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseBead, Glass
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MF51B473F3950
Related LinksMF51B4, MF51B473F3950 Datasheet, Cantherm Distributor
MF51B473F3950 Details Description
Related parts for MF51B473F3950
DIODE SCHOTTKY 50V 5A TO277A datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 120K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
3900UF 63V 22.23X66.68 85C AXI datasheet.pdf
180UF 50V 12.5X42.5 105C RAD datasheet.pdf