Cantherm MF72-010D15
MF72-010D15 picture photo
Mfg. Part Number
MF72-010D15
Manufacturer
Product Category
Inrush Current Limiters (ICL)
Brief Description
ICL 10 OHM 20% 5A 17.5MM
Datasheet Download
MF72-010D15.pdf
Availability of MF72-010D15
QUANTITY
MF72-010D15 Order Process
Ship out your order
Specifications of MF72-010D15
Internal Part NumberEIS-MF72-010D15
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Circuit Protection
FamilyInrush Current Limiters (ICL)
SeriesMF72
PackagingBulk
R @ 25°C10 Ohm
Tolerance±20%
Current - Steady State Max5A
R @ Current0.18 Ohm
Diameter0.689" (17.5mm)
Approvals-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MF72-010D15
Related LinksMF72-, MF72-010D15 Datasheet, Cantherm Distributor
MF72-010D15 Details Description
Related parts for MF72-010D15
BATTERY PK S-HD 10.5V CSIZE ZINC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC SENSOR HALL EFFECT PREC 3SIP datasheet.pdf
RES 180K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH LIMIT 5M CABLE datasheet.pdf
CAP ALUM 13000UF 60V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 15MH 61MA 105 OHM SMD datasheet.pdf
PACK ROUND 1 POS 111MM D 88.1MMH datasheet.pdf
CNTNR 18-3/8X12-3/8X12-3/4 datasheet.pdf
RES 160K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf