XP Power MFA350PS12-STF
MFA350PS12-STF picture photo
Mfg. Part Number
MFA350PS12-STF
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 350W
Datasheet Download
MFA350PS12-STF.pdf
Availability of MFA350PS12-STF
QUANTITY
MFA350PS12-STF Order Process
Ship out your order
Specifications of MFA350PS12-STF
Internal Part NumberEIS-MFA350PS12-STF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelMFA350_420PSxx-STF.stpMFA350_420PSxx-STF.igs
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesMFA
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)29A
Power (Watts)350W (361W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency86%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Hot Swappable, Load Sharing, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.80" L x 3.33" W x 2.80" H (172.7mm x 84.5mm x 52.8mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCB, CE
Power (Watts) - Max350W (361W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFA350PS12-STF
Related LinksMFA350P, MFA350PS12-STF Datasheet, XP Power Distributor
MFA350PS12-STF Details Description
Related parts for MFA350PS12-STF
IC REG LDO 5V 0.25A 8SOIC datasheet.pdf
RES 390K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 6.3PF 50V U2J 0201 datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf