Yageo MFN-25FRF52-390R
MFN-25FRF52-390R picture photo
Mfg. Part Number
MFN-25FRF52-390R
Brief Description
RES 390 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MFN-25FRF52-390R.pdf
Availability of MFN-25FRF52-390R
QUANTITY
MFN-25FRF52-390R Order Process
Ship out your order
Specifications of MFN-25FRF52-390R
Internal Part NumberEIS-MFN-25FRF52-390R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFN-25FRF52-390R
Related LinksMFN-25FR, MFN-25FRF52-390R Datasheet, Yageo Distributor
MFN-25FRF52-390R Details Description
Related parts for MFN-25FRF52-390R
IC REG LDO 5V 0.1A 20SO datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
RES 0.133 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RJI KABEL AWG 26/7 OUTDO IP20 datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
POT 50K OHM 1/20W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf