Yageo MFN-25FRF52-91K
MFN-25FRF52-91K picture photo
Mfg. Part Number
MFN-25FRF52-91K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 91K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MFN-25FRF52-91K.pdf
Availability of MFN-25FRF52-91K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MFN-25FRF52-91K Order Process
Ship out your order
Specifications of MFN-25FRF52-91K
Internal Part NumberEIS-MFN-25FRF52-91K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMFN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)91k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFN-25FRF52-91K
Related LinksMFN-25F, MFN-25FRF52-91K Datasheet, Yageo Distributor
MFN-25FRF52-91K Details Description
Related parts for MFN-25FRF52-91K
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN RECEPT BOX MNT 7POS W/SOCK datasheet.pdf
CAP CER 180PF 630V NP0 1808 datasheet.pdf
THERMOSTAT 90 DEG NC TO-220 datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 252 I/O 572FBGA datasheet.pdf
CABLE 4COND 4/0AWG BLACK 1500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf