Yageo MFP-25BRD52-180R
MFP-25BRD52-180R picture photo
Mfg. Part Number
MFP-25BRD52-180R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 180 OHM 1/4W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
MFP-25BRD52-180R.pdf
Availability of MFP-25BRD52-180R
QUANTITY
MFP-25BRD52-180R Order Process
Ship out your order
Specifications of MFP-25BRD52-180R
Internal Part NumberEIS-MFP-25BRD52-180R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMFP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFP-25BRD52-180R
Related LinksMFP-25BR, MFP-25BRD52-180R Datasheet, Yageo Distributor
MFP-25BRD52-180R Details Description
Related parts for MFP-25BRD52-180R
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS SKT datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 7.5NS 44PLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR DAC37J82 datasheet.pdf
IMPACT DC ASSY MOD 1 datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC UF. RADIAL datasheet.pdf