Yageo MFR-25FBF52-10R7
MFR-25FBF52-10R7 picture photo
Mfg. Part Number
MFR-25FBF52-10R7
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10.7 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MFR-25FBF52-10R7.pdf
Availability of MFR-25FBF52-10R7
QUANTITY
MFR-25FBF52-10R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of MFR-25FBF52-10R7
Internal Part NumberEIS-MFR-25FBF52-10R7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMFR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFR-25FBF52-10R7
Related LinksMFR-25FB, MFR-25FBF52-10R7 Datasheet, Yageo Distributor
MFR-25FBF52-10R7 Details Description
Related parts for MFR-25FBF52-10R7
CONN GUIDE PIN CORNER 104CF POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 150POS .050" SMD datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 75W 12V 6.25A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONN FFC TOP 36POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 100MA 125V datasheet.pdf
IC MULTIVIBRATOR MONO 16SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A SOT223 datasheet.pdf