Yageo MFR-25FBF52-1K1
MFR-25FBF52-1K1 picture photo
Mfg. Part Number
MFR-25FBF52-1K1
Brief Description
RES 1.1K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MFR-25FBF52-1K1.pdf
Availability of MFR-25FBF52-1K1
QUANTITY
MFR-25FBF52-1K1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MFR-25FBF52-1K1
Internal Part NumberEIS-MFR-25FBF52-1K1
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFR-25FBF52-1K1
Related LinksMFR-25F, MFR-25FBF52-1K1 Datasheet, Yageo Distributor
MFR-25FBF52-1K1 Details Description
Related parts for MFR-25FBF52-1K1
VARISTOR 42V 100A DISC 5MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 30MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
IGBT 600V 29A 80W TO220 datasheet.pdf