Yageo MFR-25FBF52-261R
MFR-25FBF52-261R picture photo
Mfg. Part Number
MFR-25FBF52-261R
Brief Description
RES 261 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MFR-25FBF52-261R.pdf
Availability of MFR-25FBF52-261R
QUANTITY
MFR-25FBF52-261R Order Process
Ship out your order
Specifications of MFR-25FBF52-261R
Internal Part NumberEIS-MFR-25FBF52-261R
PackagingBulk
Resistance (Ohms)261
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFR-25FBF52-261R
Related LinksMFR-25FB, MFR-25FBF52-261R Datasheet, Yageo Distributor
MFR-25FBF52-261R Details Description
Related parts for MFR-25FBF52-261R
IC CONVERTER A/D 3-DIGIT 16-DIP datasheet.pdf
CABLE ASSY R/A FMAL SNGL 3POS 5M datasheet.pdf
IC REG LDO 6V 75MA SOT23-5 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 18-SOX datasheet.pdf
FUSE 6A 600V CERAM BODY CSA datasheet.pdf
IC OSC VCXO 672.1627MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT datasheet.pdf
508 TB SPRING CLAMP 45D datasheet.pdf
RES NTWRK 36 RES MULT OHM 20SOIC datasheet.pdf
VTM CURRENT MULTIPLIER 3.3V 25A datasheet.pdf