AVX Corporation TACL335M002RTA
TACL335M002RTA picture photo
Mfg. Part Number
TACL335M002RTA
Brief Description
CAP TANT 3.3UF 2V 20% 0603
Datasheet Download
TACL335M002RTA.pdf
Availability of TACL335M002RTA
QUANTITY
TACL335M002RTA Order Process
Ship out your order
Specifications of TACL335M002RTA
Internal Part NumberEIS-TACL335M002RTA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTACmicrochip® TAC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2V
ESR (Equivalent Series Resistance)7.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeL
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TACL335M002RTA
Related LinksTACL335, TACL335M002RTA Datasheet, AVX Corporation Distributor
TACL335M002RTA Details Description
Related parts for TACL335M002RTA
CAP ALUM 680UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
JUMPER-H9992TR/1852VI/X 3" datasheet.pdf
DIP CABLE - HDM30S/AE30M/HDM30S datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SNT-4A datasheet.pdf
15P MTA156 CONN ASSY 22AWG LF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 100POS PIN datasheet.pdf