Yageo MFR-25FBF52-2K
MFR-25FBF52-2K picture photo
Mfg. Part Number
MFR-25FBF52-2K
Brief Description
RES 2K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MFR-25FBF52-2K.pdf
Availability of MFR-25FBF52-2K
QUANTITY
MFR-25FBF52-2K Order Process
Ship out your order
Specifications of MFR-25FBF52-2K
Internal Part NumberEIS-MFR-25FBF52-2K
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFR-25FBF52-2K
Related LinksMFR-25F, MFR-25FBF52-2K Datasheet, Yageo Distributor
MFR-25FBF52-2K Details Description
Related parts for MFR-25FBF52-2K
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5MM datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONN INV HEADER 2-FB 30POS 5ROW datasheet.pdf
48 CKT TDP PLUG CABLE KIT datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 490MA 1.3 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 2.9A 30 MOHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT SKT CRIMP datasheet.pdf
CONN PLUG MONO 3.5MM BLACK datasheet.pdf