Yageo MFR-25FBF52-42R2
MFR-25FBF52-42R2 picture photo
Mfg. Part Number
MFR-25FBF52-42R2
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 42.2 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MFR-25FBF52-42R2.pdf
Availability of MFR-25FBF52-42R2
QUANTITY
MFR-25FBF52-42R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MFR-25FBF52-42R2
Internal Part NumberEIS-MFR-25FBF52-42R2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMFR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)42.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFR-25FBF52-42R2
Related LinksMFR-25FB, MFR-25FBF52-42R2 Datasheet, Yageo Distributor
MFR-25FBF52-42R2 Details Description
Related parts for MFR-25FBF52-42R2
TRANS PNP 25V 5A MT-2 datasheet.pdf
CONN PIN .062 14-18AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
CONN HDI RCPT 240POS 3ROW R/A datasheet.pdf
RES SMD 39.2 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC HOT SWAP CTLR QUAD 24QSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.6A DFN2020-6 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
OSC VCTCXO 30.72MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf