Yageo MFR-25FBF52-56R2
MFR-25FBF52-56R2 picture photo
Mfg. Part Number
MFR-25FBF52-56R2
Brief Description
RES 56.2 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MFR-25FBF52-56R2.pdf
Availability of MFR-25FBF52-56R2
QUANTITY
MFR-25FBF52-56R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MFR-25FBF52-56R2
Internal Part NumberEIS-MFR-25FBF52-56R2
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFR-25FBF52-56R2
Related LinksMFR-25FB, MFR-25FBF52-56R2 Datasheet, Yageo Distributor
MFR-25FBF52-56R2 Details Description
Related parts for MFR-25FBF52-56R2
DIODE SCHOTTKY 30V 2A SMA datasheet.pdf
IC 8051 MCU 32K FLASH 64TQFP datasheet.pdf
TRANS PNP 300V 0.1A TO-126 datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 43POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 15V 2915 datasheet.pdf