Yageo MFR-25FBF52-590K
MFR-25FBF52-590K picture photo
Mfg. Part Number
MFR-25FBF52-590K
Brief Description
RES 590K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MFR-25FBF52-590K.pdf
Availability of MFR-25FBF52-590K
QUANTITY
MFR-25FBF52-590K Order Process
Ship out your order
Specifications of MFR-25FBF52-590K
Internal Part NumberEIS-MFR-25FBF52-590K
PackagingBulk
Resistance (Ohms)590k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFR-25FBF52-590K
Related LinksMFR-25FB, MFR-25FBF52-590K Datasheet, Yageo Distributor
MFR-25FBF52-590K Details Description
Related parts for MFR-25FBF52-590K
RES SMD 78.7K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPDT 8A datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V Y5V AXIAL datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 30 CKTS LGT 178 datasheet.pdf
DC/DC CONVERT DUAL 24V 3A datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
DISPLAY NUM 8MM SGL ORANGE CC datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf