Yageo MFR-25FBF52-732K
MFR-25FBF52-732K picture photo
Mfg. Part Number
MFR-25FBF52-732K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 732K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MFR-25FBF52-732K.pdf
Availability of MFR-25FBF52-732K
QUANTITY
MFR-25FBF52-732K Order Process
Ship out your order
Specifications of MFR-25FBF52-732K
Internal Part NumberEIS-MFR-25FBF52-732K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMFR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)732k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFR-25FBF52-732K
Related LinksMFR-25FB, MFR-25FBF52-732K Datasheet, Yageo Distributor
MFR-25FBF52-732K Details Description
Related parts for MFR-25FBF52-732K
CAP FILM 0.56UF 2% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
IC REG BCK BST INV ADJ 1.5A 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 700MA 150 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
FUSE 63A 690V 1/110 AR UC datasheet.pdf
RES SMD 30.9 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
DC POWER RELAY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf