Yageo MFR-25FRF52-10K2
MFR-25FRF52-10K2 picture photo
Mfg. Part Number
MFR-25FRF52-10K2
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10.2K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MFR-25FRF52-10K2.pdf
Availability of MFR-25FRF52-10K2
QUANTITY
MFR-25FRF52-10K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MFR-25FRF52-10K2
Internal Part NumberEIS-MFR-25FRF52-10K2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMFR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFR-25FRF52-10K2
Related LinksMFR-25FR, MFR-25FRF52-10K2 Datasheet, Yageo Distributor
MFR-25FRF52-10K2 Details Description
Related parts for MFR-25FRF52-10K2
OPTOISOLTR 5KV DARLINGTON 4-DIL datasheet.pdf
IC 4.62V O-D 5% TO92-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC DIVIDER 1:4 ECL CLK IN 8TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 18-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES 309 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED 3.2MM GRN TRANSP TH datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 30PIN STR PCB datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf