Yageo MFR-25FRF52-140R
MFR-25FRF52-140R picture photo
Mfg. Part Number
MFR-25FRF52-140R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 140 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MFR-25FRF52-140R.pdf
Availability of MFR-25FRF52-140R
QUANTITY
MFR-25FRF52-140R Order Process
Ship out your order
Specifications of MFR-25FRF52-140R
Internal Part NumberEIS-MFR-25FRF52-140R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMFR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)140
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)