Yageo MFR-25FRF52-16R2
MFR-25FRF52-16R2 picture photo
Mfg. Part Number
MFR-25FRF52-16R2
Brief Description
RES 16.2 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MFR-25FRF52-16R2.pdf
Availability of MFR-25FRF52-16R2
QUANTITY
MFR-25FRF52-16R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MFR-25FRF52-16R2
Internal Part NumberEIS-MFR-25FRF52-16R2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFR-25FRF52-16R2
Related LinksMFR-25FR, MFR-25FRF52-16R2 Datasheet, Yageo Distributor
MFR-25FRF52-16R2 Details Description
Related parts for MFR-25FRF52-16R2
SENSOR PROXIMITY NPN-NO 10-40V datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 180K OHM 6SIP datasheet.pdf
KEYING TOOL FOR 165X HOODS datasheet.pdf
CONN RCPT 22 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 125VAC/VDC datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 35V 5% 3015 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf