Yageo MFR-25FRF52-196R
MFR-25FRF52-196R picture photo
Mfg. Part Number
MFR-25FRF52-196R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 196 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MFR-25FRF52-196R.pdf
Availability of MFR-25FRF52-196R
QUANTITY
MFR-25FRF52-196R Order Process
Ship out your order
Specifications of MFR-25FRF52-196R
Internal Part NumberEIS-MFR-25FRF52-196R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMFR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)196
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFR-25FRF52-196R
Related LinksMFR-25FR, MFR-25FRF52-196R Datasheet, Yageo Distributor
MFR-25FRF52-196R Details Description
Related parts for MFR-25FRF52-196R
LED GREEN CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 114VC DO204AC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
5M PWR CBL 11KW TO 15KW MOTOR datasheet.pdf
CBL RIBN 80COND 100' datasheet.pdf
SL 5.08HC/22/180G 3.2SN BK BX datasheet.pdf
RES 110 OHM 0.3W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MICRO 9C P 6" YEL FLOAT NI datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf