Yageo MFR-25FRF52-1K5
MFR-25FRF52-1K5 picture photo
Mfg. Part Number
MFR-25FRF52-1K5
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.5K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MFR-25FRF52-1K5.pdf
Availability of MFR-25FRF52-1K5
QUANTITY
MFR-25FRF52-1K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of MFR-25FRF52-1K5
Internal Part NumberEIS-MFR-25FRF52-1K5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMFR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFR-25FRF52-1K5
Related LinksMFR-25F, MFR-25FRF52-1K5 Datasheet, Yageo Distributor
MFR-25FRF52-1K5 Details Description
Related parts for MFR-25FRF52-1K5
RES SMD 1.05K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SC 3.81/12/135G 3.2SN GN BX datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE WE-LF LV datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT PIN datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-25 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf