Yageo MFR-25FRF52-1K74
MFR-25FRF52-1K74 picture photo
Mfg. Part Number
MFR-25FRF52-1K74
Brief Description
RES 1.74K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MFR-25FRF52-1K74.pdf
Availability of MFR-25FRF52-1K74
QUANTITY
MFR-25FRF52-1K74 Order Process
Ship out your order
Specifications of MFR-25FRF52-1K74
Internal Part NumberEIS-MFR-25FRF52-1K74
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFR-25FRF52-1K74
Related LinksMFR-25FR, MFR-25FRF52-1K74 Datasheet, Yageo Distributor
MFR-25FRF52-1K74 Details Description
Related parts for MFR-25FRF52-1K74
FILTER LINE 50UH 10A VERTICAL datasheet.pdf
RES SMD 49.9KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 4P-17POS OPEN FRM datasheet.pdf
SOLDERING IRON 150W W/LHTF TIP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 246MW SOT23-3 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 198 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC LED Driver Power Switch PWM Dimming 25mA 16-HVQFN (4x4) datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS INLINE SKT datasheet.pdf
SWITCH SELECT 2POS DPST-NC 10A datasheet.pdf