Yageo MFR-25FRF52-28K7
MFR-25FRF52-28K7 picture photo
Mfg. Part Number
MFR-25FRF52-28K7
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 28.7K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MFR-25FRF52-28K7.pdf
Availability of MFR-25FRF52-28K7
QUANTITY
MFR-25FRF52-28K7 Order Process
Ship out your order
Specifications of MFR-25FRF52-28K7
Internal Part NumberEIS-MFR-25FRF52-28K7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMFR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFR-25FRF52-28K7
Related LinksMFR-25FR, MFR-25FRF52-28K7 Datasheet, Yageo Distributor
MFR-25FRF52-28K7 Details Description
Related parts for MFR-25FRF52-28K7
RES SMD 487K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CARDEDGE 50POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LMH0030 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 16POS SGL POLE TIN datasheet.pdf
IDC CABLE- ASR34B/AE34G/X datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 4"L X 4"W datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 800V 500MA MBS-1 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
SENSOR HEAD 9M 630MM IP-67 datasheet.pdf