Yageo MFR-25FRF52-2K8
MFR-25FRF52-2K8 picture photo
Mfg. Part Number
MFR-25FRF52-2K8
Brief Description
RES 2.8K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MFR-25FRF52-2K8.pdf
Availability of MFR-25FRF52-2K8
QUANTITY
MFR-25FRF52-2K8 Order Process
Ship out your order
Specifications of MFR-25FRF52-2K8
Internal Part NumberEIS-MFR-25FRF52-2K8
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFR-25FRF52-2K8
Related LinksMFR-25F, MFR-25FRF52-2K8 Datasheet, Yageo Distributor
MFR-25FRF52-2K8 Details Description
Related parts for MFR-25FRF52-2K8
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG CTRLR ISO PWM 20-PLCC datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX SW DUAL 4:1 16TSSOP datasheet.pdf
CONN SMD SHD HDR GOLD 18POS datasheet.pdf
POT SLIDE 10K OHM .2W 60MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 240MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 5.0V 4-USP datasheet.pdf