Yageo MFR-25FRF52-40R2
MFR-25FRF52-40R2 picture photo
Mfg. Part Number
MFR-25FRF52-40R2
Brief Description
RES 40.2 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MFR-25FRF52-40R2.pdf
Availability of MFR-25FRF52-40R2
QUANTITY
MFR-25FRF52-40R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MFR-25FRF52-40R2
Internal Part NumberEIS-MFR-25FRF52-40R2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFR-25FRF52-40R2
Related LinksMFR-25FR, MFR-25FRF52-40R2 Datasheet, Yageo Distributor
MFR-25FRF52-40R2 Details Description
Related parts for MFR-25FRF52-40R2
MOSFET N-CH 150V 4.1A 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SP3T 250MA 125V datasheet.pdf
LED SNAP-IN PANEL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN datasheet.pdf
CABLE STR SGL-END MALE 5POS .3M datasheet.pdf
CONN HDR 96POS W/O POST SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
LASER DIODE datasheet.pdf
CAP FILM 0.0051UF 5% 1250VDC AXI datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 20% 310VAC AXIA datasheet.pdf