Yageo MFR-25FRF52-511R
MFR-25FRF52-511R picture photo
Mfg. Part Number
MFR-25FRF52-511R
Brief Description
RES 511 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MFR-25FRF52-511R.pdf
Availability of MFR-25FRF52-511R
QUANTITY
MFR-25FRF52-511R Order Process
Ship out your order
Specifications of MFR-25FRF52-511R
Internal Part NumberEIS-MFR-25FRF52-511R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFR-25FRF52-511R
Related LinksMFR-25FR, MFR-25FRF52-511R Datasheet, Yageo Distributor
MFR-25FRF52-511R Details Description
Related parts for MFR-25FRF52-511R
JUMPER-H1504TR/A3049L/H1504TR 2" datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 36-SSOP datasheet.pdf
CONN HEADR 114PS .8MM DL R/A SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 50MHZ 8VDFPN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 80V 100MA SSMINI3 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 6.898K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf