Yageo MFR-25FRF52-53R6
MFR-25FRF52-53R6 picture photo
Mfg. Part Number
MFR-25FRF52-53R6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 53.6 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MFR-25FRF52-53R6.pdf
Availability of MFR-25FRF52-53R6
QUANTITY
MFR-25FRF52-53R6 Order Process
Ship out your order
Specifications of MFR-25FRF52-53R6
Internal Part NumberEIS-MFR-25FRF52-53R6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMFR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFR-25FRF52-53R6
Related LinksMFR-25FR, MFR-25FRF52-53R6 Datasheet, Yageo Distributor
MFR-25FRF52-53R6 Details Description
Related parts for MFR-25FRF52-53R6
CERAMIC RESONATOR 20MHZ SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
MICRO 51C S 48" WHT FLOAT datasheet.pdf
CAP CER 56PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf